Kako poteka razvoj otrokovih zob?
Otrokovi zobje se začnejo razvijati že v šestem tednu nosečnosti, mineralizirati pa v štirinajstem tednu. Ob rojstvu so krone mlečnih zob mineralizirane do polovice, do konca se mineralizirajo v prvem letu življenja. Proces izgradnje ne poteka za vse zobe sočasno, ampak so izgrajeni najprej tisti zobje, ki izrastejo prvi. Ob rojstvu se prične mineralizacija stalnih zob, prvi so na vrsti prvi stalni kočniki. Mineralizacija stalnih zob se zaključi nekje med petim in sedmim letom starosti, modrostnih pa nekaj let kasneje.
Kdaj lahko pričakujemo izraščanje mlečnih zob?
Razpon, pri kateri starosti se zgodi izrast prvega mlečnega zoba, je zelo velik, in sicer traja od 4. do 12. meseca ali celo dalje. V starosti treh let imamo največkrat prisotnih vseh 20 mlečnih zob.
Kako skrbimo za mlečne zobe?
Za mlečne zobe svojega otroka prične nosečnica skrbeti z zdravo prehrano in zdravim načinom življenja že v času nosečnosti. Po rojstvu je za pravilen razvoj čeljustnic in zob ključnega pomena način prehranjevanja. Najbolj zdrava hrana in pijača za novorojenčka in dojenčka je materino mleko, najidealnejši način hranjenja pa dojenje. Svetovna zdravstvena organizacija v svojih priporočilih svetuje izključno dojenje v prvih šestih mesecih in nadaljevanje dojenja tudi v obdobju mešane prehrane. Pri uvajanju mešane prehrane in pijače moramo biti pozorni, da otroku ponujamo hrano in pijačo po žlički oziroma kozarčku in se s tem skušamo izogniti navajanju na uporabo stekleničke. Dojenčki se namreč presenetljivo hitro naučijo piti iz kozarčka, le možnost jim moramo ponuditi. Poudariti je treba, da v pripravljeno hrano in pijačo ne dodajamo sladkorjev. Znano je, da je okus za sladko pridobljen in ne prirojen. Pitje sladkih tekočin, še posebno po steklenički, lahko namreč že zelo zgodaj po izrastu prvih mlečnih zob povzroči njihovo propadanje in s tem povezane težave.
Kdaj začnemo zobe umivati?
Čim izraste prvi zob, moramo pri otroku začeti z umivanjem zob. Uporabljamo primerno majhno in mehko zobno ščetko in tudi zobno pasto, ki naj vsebuje 1000 ppmF (0,1% fluora). Količina paste na ščetki mora biti velika za riževo zrno. Umivanje zob v tem obdobju je predvsem namenjeno navajanju otroka na osebno higieno in je lahko priključeno vsem dnevnim umivanjem. Otrok lahko zobe ščetka tudi sam, vendar je vzdrževanje natančne ustne higiene naloga staršev vse tam do osmega leta starosti. Po drugem letu starosti povečamo količino zobne paste (velikost graha). Po šestem letu pričnemo uporabljati zobno pasto s 1450 ppmF.
Kdaj priporočate prvi obisk pri zobozdravniku?
Želimo si, da bi vsakega dojenčka pripeljali na obisk k specialistu pedontologu v drugi polovici prvega leta starosti. Obisk je namenjen tako otroku kot njegovim staršem oziroma skrbnikom in je podoben obiskom v posvetovalnici pri specialistih pediatrih. Ob prvem obisku se s starši pogovorimo o ustrezni prehrani, higieni in razvadah.
Za naslednje obiske se dogovorimo glede na stanje in tveganje za nastanek bolezni. Ti pregledi so namenjeni preventivi kariesa in čeljustnih nepravilnosti.
Ali sesanje dude škoduje zobem?
Dojenje je neprecenljive vrednosti za otrokovo prehrano, hkrati pa je nujno potrebno za njegov občutek varnosti in zadovoljstva. Tisti otroci, ki ne potešijo potrebe po sesanju z dojenjem ali hranjenjem po steklenički, vztrajno iščejo nadomestilo. Mati naj ponudi otroku možnost sesanja prsi tudi brez namena hranjenja. Če si otroci poiščejo svoj prst, priporočamo, da jim starši v zameno ponudijo raje dudo. V nasprotnem primeru, sesanje dude po šestem mesecu, ko sesalnega refleksa ni več treba vzdrževati, pričnemo opuščati. Tujki v ustih, duda, prst in steklenička motijo naravno gibanje jezika in pravilen razvoj čeljustnic ter razvoj govora.
Kakšno zobno pasto priporočate za mlečne zobe in kakšno za prve stalne zobe?
Od prvega mlečnega zoba do dveh let priporočamo otroško zobno pasto s 1000 ppmF (za riževo zrno), od drugega do šestega leta starosti otroško zobno pasto s 1000 ppmF (količina majhnega grahovega zrna vse dokler otrok ne zna izpljuniti), po šestem letu starosti pa otroško zobno pasto s 1450 ppmF.
Kaj naredimo v primeru, ko si otrok zaradi padca ali udarca poškoduje zob? Kaj pa če zob izpade?
Pri poškodbah zob je v vsakem primeru dobro obiskati zobozdravnika.
Pri mlečnih zobeh je potrebno imeti v mislih, kako lahko poškodba vpliva na stanje zametka stalnega zoba. Večinoma se mlečni zobje ob udarcu premaknejo z mesta v smeri delovanja sile. Če so zobje zaradi zobne gnilobe oslabljeni, se lahko zlomijo. Zobozdravnik po pregledu presodi ali je potrebno poškodovani zobek izpuliti ali zdraviti.
V celoti izbitega mlečnega zoba ponovno ne vsajamo!
Pri stalnih zobeh gre velikokrat za zlom krone zoba ali premik zoba iz svoje lege ali za kombinacijo teh poškodb. Če odlomljene koščke najdemo, jih čim prej damo v mleko in obiščemo zobozdravnika, ki bo odlomljen zob ustrezno oskrbel in ga po potrebi tudi imobiliziral.
V kolikor se izbije zob v celoti, ga je potrebno čim hitreje vstaviti na njegovo mesto (v rano). V kolikor poseg ni uspel, ga damo v mleko in takoj poiščemo pomoč zobozdravnika.